Güvenlik


Mamak Belediye Başkanlığı  E.Mamak   aracılığıyla gerçekleştirdiğiniz ödemeler ve kişisel bilgilerinizin güvenli kalması bizim önemli olup, bunun için gerekli güvenlik önlemlerini en yüksek seviyede tutabilmek için en yeni ve en iyi güvenlik önlemlerini sürekli araştırmakta ve etkin güvenlik çözümlerini uygulamaya çalışmaktayız.

Fakat güvenliğiniz için Lütfen aşağıdaki hususlara da dikkat etmenizi önermekteyiz.

 Güvenlik açısından alınması gereken en önemli olan üye  numarası, şifrenin  gizliliğini sağlamak ve üçüncü şahıslarla bu bilgileri paylaşmamaktır.

Güvenliğiniz için Dikkat!

 • Farklı sitelere şifrenizi girmeyin!
 • Site ismini mutlaka kontrol edin!

Şifre ve işlem sayfalarının sağ alt köşesinde; kilit olduğu kontrol edilmelidir. Bu işaret sayfanın SSL ile şifrelendiğini ve sitenin gerçekten Mamak Belediye Başkanlığı E.Mamak'a ait olduğunu göstermektedir, üzerine iki kez tıklandığında; "Issued to: http://e.mamak.bel.tr" ve "Issued by: www." bilgileri kontrol edilmelidir.

 • Farklı sayfaların yönlendirmelerini kullanmayın!
 • Halka açık bir yerde işlem yapıyorsanız dikkatli olun!

Halka açık bir yerde işlem yapıyorsanız, asla İnternet Şubesi açıkken bilgisayarınızın başından ayrılmayınız, şifre ve parolanızı sesli bir şekilde tekrar etmeyiniz ve klavyenin tuşlarına basarken veya mini klavyeden şifre girerken etrafınıza dikkat ediniz.

 • Orijinal anti-virüs yazılımları kullanın!

Anti-virüs yazılımları, sisteminizi, tuş vuruşlarınızı kaydedip internet üzerinden bilgi aktaran Trojan programları da dahil olmak üzere, bilinen virüslerden korur. Bu yüzden, sisteme girmeden önce, uygun bir yazılım kurarak, sistemlerinizi taratmanız faydalı olabilir. Ancak, anti-virüs yazılımlarının, sadece bilinen virüsleri tarayabileceğini unutmayınız, yenilerini tanıyamayabilirler. Bu nedenle, orijinal anti-virüs yazılımları kullanın ve düzenli olarak yeni yamaları ve sürümleriyle güncelleyiniz. İnternet'ten herhangi bir şey indiriyorsanız, anti-virüs yazılımınız çalışır durumda olmalıdır.

 • Kolay şifreler seçmeyin!

İsim, yaşgünü veya telefon numarası gibi, başka kişilerin tahmin edebileceği kolay şifreler kullanmaktan kaçınınız.

 

 • Şifrenizi aklınızda tutun!

Şifrenizi bir yere yazmayın, bilgisayarınız veya tarayıcınıza kaydetmeyin.
Şifrenizi belirlerken e-posta veya mesaj alma-gönderme gibi diğer İnternet hizmetlerine erişim için kullandığınız bilgilerin aynısını kullanmaktan kaçınınız.

 • Şifre ve parolanızı yazarken dikkat edin!

Şifre ve Parola alanlarına giriş yaparken, rakam ve harflerin yerine " * " işareti gözükmelidir.

 • En son işlem yaptığınız tarihi kontrol edin!

E-işlem Merkezine girdiğinizde, menude " Bir önceki kullanım zamanınız" ifadesi ile en son işlem yaptığınız tarih ve saati görebilirsiniz. Bu bilgiyi kontrol ederek, sizden sonra üçüncü bir şahsın sizin bilgilere girip girmediğini kontrol ediniz.

 • İşleminiz bittiğinde "Çıkış"ı kullanın!

E-işlem Merkezinde  gerçekleştireceğiniz işlemler bittiğinde, işlem merkezinden  çıkmak için muhakkak "ÇIKIŞ" butonu kullanılarak işlemler sona erdirilmelidir.

Ayrıca:

 • Sadece tanıdığınız kaynaklardan elde ettiğiniz programları kullanınız.
 • Sadece güvenilir sitelerden program indiriniz.

 Mamak Belediyesi Bilgi İşlem Müdürlüğü 2007